Meğer Türkler, Sotheby’s’de güzelce birbirlerini ağırlamış

Sabah Gazetesi’nin ünlü yazarı Adalet Cingöz, Sotheby müzayedesinin perde arkasını yazdı. Aaşağıda Sayın Adalet Cingöz’ün haberi Sabah gazetesinden alıntıdır. Sbah gazetesine doğruyu yayınladığı için teşekkür ederiz kerşke tüm medyamız gerçeklere eğilerek, bizlere yanlış haberler vermeseler!
“Meğer Türkler, Sotheby’s’de güzelce birbirlerini ağırlamış

Adalet Cingöz
07.03.2009

Sotheby’s mezatında Türk alıcıların yoğunluğu gözlerden kaçmadı. Belli başlı yerli galericiler Londra’daydı. İstanbul’da ise Beyaz Müzayede yapıldı ve orada da çekişmeli anlar yaşandı..

Sotheby’s mezatı esnasında telefonla gerçekleştirdiğim canlı bağlantılar neticesinde edindiğim bilgilere göre hiç yabancı alıcı yokmuş! Aşağı yukarı 70 kişilik müzayede mekânında ancak iki İngiliz tespit edilmiş! Bu şimdi şu mu demek oluyor? “Çağdaş Türk sanatı Batıya açılamadı.” Ya da, “Çağdaş Türk sanatında Türkün Türk’ten başka dostu yoktur.” Müzayede sırasında salonda bulunan Türkler arasında Çiğdem Simavi, Zeynep Fadıllıoğlu, Galeri X-ist’in sahipleri Kerimcan Güleryüz ve Dario Beşkenazi, Galeri Elipsis’in sahibesi Sinem Yörük, Galerist’in sahibi Murat Pilevneli vardı. Mübin Orhon’lardan birini koleksiyoner Emin Hitay telefon aracılığıyla alırken, S Concept’in sahibesi Sabiha Kurtulmuş, Bedri Baykam ve Mübin Orhon’un bir eserini telefonla birisi adına almış. Telefonla bütün bu bilgileri edinirken, İstanbul’daki Beyaz Müzayede’de gerilimli anlara tanık oldum. Alaeddin Aksoy’un Zümrüt-ü Anka adlı eseri için Barboros Çağa ve telefondaki alıcı arasında yaşanan rekabet Beyaz Müzayede’deki herkesi bir film izlermişcesine heyecanlandırdı.

ÇAĞA’NIN SABRI TAŞINCA
Bir ara öyle ki soluksuz bir şekilde olan biteni seyreden müzayede konukları, salonu terk eden Barbaros Çağa’yı adeta bir rock konserindeymişçesine bis yapması için geri dönmesini ister gibi alkış tutarak çağırdılar. Sonuçta mutlu son! Alaadin Aksoy’un eseri müzayede izleyicilerinden de destek alan ve esere 60 bin TL sayan Barbaros Çağa’nın oldu. Mezattaki tüm eserlerin satılması ise sanat dünyasını pek şaşırttı. ”

LÜTFEN SİZ DE YORUMLARINIZI BİLDİRİN.

Meğer Türkler, Sotheby’s’de güzelce birbirlerini ağırlamış” üzerine 3 yorum

 1. Gerçekten tam bir skandal…. Bu organizasyonu tertipleyenler acaba kimlerin gözünü boyamak istemiş? Sanıyorum sanata Türkiye de yatırım yapanların…. Ne diyelim ki kolleksiyonerler kaşınıyorsa onlarda kaşımaya çıkmış…. İngiliz şirketinin böyle bir şeye alet olması ise çok şaşırtıcı değil mi? Bu müzayede Türk sanatına hareket getirecekmiş doğru getirdi. Arık memleketimizde fotokopi makinaları değil sanat satılacaktır…..

 2. Konu:Sotheby’s

  Teşekkür ederim gerçekten çok keyif vericisiniz, bu kadar da artık havada bir yorum yapma hakkı gerçekten ancak bu zamanlarda olur.

  1) Yazının dayandığı veriler sadece telefon aracılığı ile yapılmış.

  2) En son Hintli müzayedesinde kaç tane Hintli arkadaş varmış?

  3) Niye biz Türkler bu kadar kendimize .ok atma meraklısıyız?

  4) Dünya basınında bu nasıl yansıdı kimse bunu neden yazmadı?

  5) Bir Müzayede de önemli olan total biçilen ve realise edilen rakkamlardır, beklenilenin üstünde bir netice nasıl oluyorda negatif olarak algılanıyor, anlatılıyor.

  Hayıflanacak bir sey var ise hala bu ülkedeki sanatçıların yapıtlarına doğru dürüst para verilmiyor ey körler, ona bakın.

  100 -150 bin arası edicek bir yapıta birisi 60 verdi diye yazılacağına.

  Koleksiyonerler, kendi piyasalarına doğru dürüst yatırım yapacağına

  Adet ve m2 hesabı üzerinden toplu alımı yaparak koleksiyoner olununca.

  Siz daha bir sürü Türkün Türkü uyuttuğu yere gidersiniz.

  • Dartanyan rümuzlu arkadaşım, biz sitemize Sabah gazetesindeki bir yqazıyı alıntı yaptık. Sayın Adalet Cingöz’e burada sorduklarınızı sorabilirsiniz. Bizim de bu konuda yorumlarımız oldu ve nedense birisi çıkıp ta yorum yapmadı çünkü verebilecek yanıtları yok ki…Sizce Sotheby müzayedesi ile ülkemizde kimselere haksızlık edilmediyse size bir diyeceğimiz yok. Fakat bu müzayede ile bir çok değerli, özgün ve kimselerden kopya, alıntı ve derinine etkilenmemiş olan sanatçılarımız zarar gördü, haksızlığa uğramış oldu buna ne diyeceksiniz? Siz ce müzayedeye seçilen eserler Türk görsel sanatlarını temsil edebilecek en önemli eserlermiydi? Bakın Art Kritik sitesinde de bu konu ile ilgili yazılar yer aldı ve açıkça durumu ortaya koyuyor…
   Ülkemiz görsel sdanatlar piyasasında çetecilik yok mu sizce… Köşe başlarını tuttuklarını sananlar ki bugün tutar yarın da dışlanabilirler, acaba piyasada oyunlara girmiyorlar mı… Kardeşim açıkça kopya alıntı yapan bazı ressamları müzeye soktular ve kopyacılıkları ortaya çıkarılınca da yanıt vermekten kaçtılar.
   Elbette ülkemizde sanat eserlerimin metre kare hesabıyla alınmamasını ve değerini bulmasını isteriz ancak bunu Sotheby’in yaptığı gibi yapmamak gerektiğini de biliyoruz.
   Hintlilerden bahsediyorsunuz: Hindistan da bulunan zenginler kendi özgün sanatçılarını destekliyor ve oyunlara da meydan vermiyorlar. İran da aynı hatta Orta Doğu’da bir çok ülkede de durum böyle. Adamlar dünya sanatında özgün olabilecek sanatçılarının ön plana çıkmasını stiyorlar…
   Sotheby müzayedesi dış basında yer aldı ama hangi açıdan? Bir tane yabancı eleştirmen acaba Sotheby’de yer alan sanatçılardan herhangi birinin dünya sanatına bir yenilik getirmiş olduğunu ve tüm dünyada önemli koleksiyonlara girebileceğini yazdı mı? Sadece piyasa açısından haberler çıktı. Ne kadar para getirdiği konu edildi.Müzayededeki tüm eserler için elbette aynı şeyi diyemeyiz . Gerçekler ortada araştırma yaparsanız siz de göreceksiniz ki Sotheby müzayedesi kafa karıştırmaktan öteye gitmedi. Sadece sana sosyetesinin dayatmasıyla eserler kısıtlı bir araştırmadan sonra seçildi. Buraya yazabilirmisiniz o müzayedede hangi eserleri Türk asıllı olmayan veya Türkiye ile ilgisi olmayanlar aldı? Müzayedede kaç yabancı vardı ve ne ilgi gösterdiler?
   Al gülüm ver gülüm hesabı, körler sağırlar brbirini ağırlar misali bizim görsel sanatlarımız bir yere varamaz. Varsa varsa ancak yurt içinde bir takım koleksiyoncuları tetikler ve sonunda onlarda gerçekleri görerek, bundan önceleri olduğu gibi koleksiyon yapmaktan soğurlar…
   Duygu Yaşam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s