TÜRKİYE’DE LAND ART’IN 40 YILI

Yücel Dönmez ile Türkiye’de Land Art’ın 40 yılı

Dünya Sanat Günü etkinlikleri içerisinde UPSD galerisinde gerçekleşecek olan Dün, bugün ve yarın kuşakları sergisinde, Yücel Dönmez’in Land Art’ın 40 yılı nedeniyle bir sunumu yer alacak. Türkiye’de Land Atr sanatını başlatmış olan Yücel Dönmez’in onurlandırılacağı serginin açılışı  16 Nisan 18:30

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği 
Maçka Demokrasi Parkı Sanatçı İşlikleri Şişli Evlendirme Dairesi yanı 80220 Şişli /İstanbul
Gsm: +90 533 162 70 05
Tel : +90 212 247 62 83
Fax: +90 212 247 36 85
upsd@upsd.org.tr

TÜRKİYE’DE LAND ART

Yıl 1974 Türkiye’de Yücel Dönmez adındaki sanatçımız Kaçkar dağlarının Altıparmak kesimindeki Kuartat vadisinde bir sanat etkinliği gerçekleştiriyor ve adına “Doğa Düzenlemesi” diyor.

Türkie’de henüz o dönemlerde görsel sanatlar adına tuval üzeri yağlıboya işler sanat olarak biliniyor ve ülkemiz birkaç performans etkinliğinin dışında bu sanatla ilgili olarak fazla bir yol almamış durumda…

Yücel Dönmez’ın Doğa Düzenlemeleri Milliyet Sanat dergisinde Zeynep Oral’ın röportajı ile yer alınca sanat çevresinden olumlu ve olumsuz eleştiriler gelmeye başlıyor: birileri para getirmediği için böyle bir sanatın gereksiz olduğu yolunda fikir yürütürken, bir kesim de sanatta düzenleme diye bir konu yoktur diyerek karşı çıkıyor.

Untitled-1

1975 yılında ise Yücel Dönmez dünyada kar üzer,ine ilk resim yapan sanatçı olarak kendisini gösteriyor: Uludağ’da Büyük Otel sahibi merhum Bülent Garan’ın sponsorluğunda ilk kar resmini gerçekleştirir. Daha sonraları 1996 yılında ise dünyanın en büyük Kar resmi’ni yine Uludağın zirveye yakın bir bölümünde gerçekleştiren Yücel Dönmez’i Bülent Garan’ın oğlu Mehmet Garan, sahibi olduğu Fuji Film-İstanbul ile sponsor eder ve dünyanın en büyük resmi 10 bin metre karenin üzerinde Uludağ’da işlenirken, o zaman hayatta olan Bülent Garan’da ön ayak olduğu bu sanat olayını, Uludağ-Mandıra bölgesindeki tesislerinden izleyerek, Yücel Dönmez ile kurduğu telefon irtibatı ile, dünyanın en büyük Kar Resmi’nin küratörlüğünü üstlenir…

DSC00411

Kaçkar Dağlarının 3700 metresinde Yücel Dönmez’in “Barışın Kelebekleri” çalışması 2012

Yücel Dönmez’in Land Art projeleri 1974- 2013 yılları arasında çeşitli defalar, Erzurum palandökenler, Uludağ, Chicago Grand Park ve Antalya Saklıkent kayak merkezinde devam eder.

1998 yılında Kültür bakanlığımızın daveti ile Amerika’dan Türkiye’ye gelerek Uludağ’da Kar Resmi projesi gerçekleştiren Dönmez’in TRT tarafından yapılan İngilizce röportajı Eurovision’a aktarılır ve Avrupa’da çeşitli televizyonlarda yer alır.

Bugün dünya sanat tarihi araştırmalarında, farklı mekanlarda farklı malzemeler ile sanat bölümünde, Yücel Dönmez’in Kar Resmi projesi de yer alarak, sanatçıdan dünyada kar üzerinde resim yapan ilk sanatçı olarak bahsedilmektedir.

duzeltilmis (2)

Yücel Dönmez’in Land Art merakı dağlarla olan yakın ilgisinden de kaynaklanıyor. Sanatçı aynı zamanda  profesyonel kayak öğretmeni ve Türkiye’nin ilk resmi dağ rehberlerinden ve 64 kez Ağrı dağı tırmanışına sahip.

Geçtiğimiz yıl Yücel Dönmez, bir grup sanatçı ile  Antalya-Saklıkent kayak merkezinde  Kar Resmi (Snow Paintings) projesini gerçekleştirdi. Projede Gülsen Zengin’in kardan kafalar ile gerçekleştirdiği Eriyen Gülümsemeler de yer alırken, Çerkes Karadağ, Berrin İlhan Murat Havan, Mustafa Türk ve Türker Metingül Kar resminin  gerçekleştirilmesinde yer aldılar.

Scan11

Yücel Dönmez 1993 yılında Chicago’da Grand Park (bugünkü Milenum Park) ta

Snow Paintings-Kar Resmiyle görülüyor

UPSD’nin 16 Nisan 2014 tarihinde  kendi galerisinde, Dün, Bugün ve Yarın kuşağı sanatçılarıyla gerçekleştirdiği sergide, Land Art’ın 40 yılı adına Yücel Dönmez’i onurlandırması, ülkemizde bugün  bir çok sanatçının uyguladığı Land Art (Arazi Sanatı) adına bir heyecan olmuştur. Çağdaş sanatın her boyutta hızla yol aldığı görsel sanatlar kulvarında, Land Art’ın önemli bir yerinin olduğu da gün geçtikçe daha da belgelenmektedir. 40 yıl önce dünyada tahmini 7-8 sanatçının içinde bulunduğu Land Art bugün sadece ülkemizde onlarca ve belki de yüzlerce sanatçı tarafından bir şekilde uygulanmaktadır.

Dönmez’in Land Art çalışmalarından görseller:

Dönmez Kar Resmi Chicago-Grand Park 2003 1000 Metre Kare

donmez ve siradisi sanat grubu uyeleri calisma aninda

Saklıkent-Antalya Şubat 2013

50

53

S1

S2

KAR RESMI

DSC05105

Saklıkent-Antalya Şubat 2013

1385166_10151916783803120_1064010784_n

Kar Resmi ve Gülsen Zengin’in Eriyen Gülümsemeleri şubat 2013 Saklıkent-Antalya

kar resmi calismasindan

Saklıkent-Antalya Şubat 2013

tarama0005

Chicago Art Institute of Chicago yanı Grand Park 1993

tarama0006

The Art Institute of Chicago ve Yücel Dönmez’in Kar Resmi 1993 (Art Institute of Chicago Chicago’nun çağdaş sanatlar müzesi ve Amerika’nın 3 büyük çağdaş müzesinden biridir. Diğerleri Metropolitan Müzesi ve Ulusal Galeri-Washington DC.)

tarama0002

Chicago Tribune gazetesinde Margaret Sheridan röportajı

chicago snow paintings 1993

Kar Resmi Chicago Lake Shore&Monroe street 1993

tarama0005

Yeni Hayat Ansiklopedisi Ağrı bölümü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: