SANAT TARİHÇİ YANLIŞ YAPARSA, BELGELER YANLIŞI DÜZELTİR…

Art4Critic

Sanatta kopya konusunu kanıtlamak için önce sanatçıların yaşları ve sanatta aktif oldukları yıllar göz önüne alınır ve kopya mı değil mi diye bakılır.

Kopya işler zaten bakar bakmaz anlaşılabilir fakat, üslup benzerliği ise görecelidir, çünkü dünyanın iki ayrı coğrafyasında yaşayan  kişiler, aynı şeyleri düşünebilir ve uygulayabilirler. Veya  gördükleri bir sanatçıdan etkilenerek farklı eserler de ortaya koyabilirler ki, sanat tarihindeki bir çok sanatçıya baktığımız zaman birbirlerinden etkilenmiş olduklarını hayretle görebiliriz.

Ümit Gezgin gibi bir sanat tarihçinin yayınladığı dergisinde, Bahri Genç ile, Güney Afrikalı genç sanatçı Ryan Hewitt’i karıştırmış olmasını gözden kaçmış bir hata olarak görüyoruz;  dergide sözde Bahri Genç ile  Ryan Hewitt’i karşılaştıran Ümit Gezgin, sanki Bahri Genç’in Ryan Hewitt’ten etkilenmiş olduğu imajını ortaya koymuş. Oysa, Bahri Genç oto portresini 2008 yılında yapmış, Ryan Hewitt’in  dergide yer alan portre çalışması ise,2012 yılında yapılmış ve 2013 yılında da  sanatçının sergisinde yer almış…

    

Yukarıdaki görsellerden ilki Ümit Gwzgin’in dergisinden. İkincisi Bahri Genç’in  2008 yılındaki oto portre çalışması, diğeri ise Ryan Hewitt’in 2012 yılında yaptığı ve 2013 yılında sergilediği çalışması.  

Daha önce de yazdık, Ryan Hewitt Bahri Genç’e göre  çok genç bir sanatçı.

Ryan Hewitt’in atölyesinden  bir fotoğrafta, sanatçının portre çalışmalarını neredeyse A4 boyunda yaptığı gözükmektedir. Bahri Genç ise portre çalışmalarını büyük fırçalar ile, çok büyük tuvallerde uygulamaktadır. Akıl var izan var Ümit Gezgin araştırmadan nasıl böyle bir hata yapar diye düşündüğümde, daha eskilerde  rahmetli  Prof. İsmail Tunalı kitabında da benim hakkımda  İsmail Tunalı’nın söylemiş olduğu bir  konuyu karıştırdığı, kitabın ikinci baskısında ise düzelteceğini belirttiği aklıma geldi :)…

 

Bu fotoğraflar her şeyi ortaya koymaya yetiyor. Ayen beyan kör göz bile görebilir neyin ne olduğunu, GÜNAYDIN 🙂

Sanat piyasasında  kafa karışıklığı yaratan bir çok şeyler vardı şimdilerde ise, bazı sanatçılarımızı yabancı sanatçılardan aşağı gösterebilmek çabası öne çıkmış durumda. Oysa örneğin, Bahri Genç  portre sanatı konusunda, uluslar arası bir  profesyonellik ortaya koymuş olan bir sanatçımızdır, destekleneceği yerde bu tür  saçma iddialar ile yıpratılmaya çalışılması kabul edilir bir durum değil.

  

RYAN hEWİTT 2012 YILINA KADAR ÇALIŞMALARINI BÖYLE YAPTI…

Bahri Genç’e soruyorum ne düşündüğünü, gülüyor ve şunu ekliyor, “Benim yaptıklarımı değil önce kendilerinin ne yaptıklarını ortaya koyup öyle  düşmanlık yapmaya kalksınlar… Kişisel sürtüşmeleri sanatımıza  leke sürmeye kalkmakla halledemezler. Varsa bir rahatsızlıkları açıkça ortaya koysunlar. Benim sanatımı eleştirecek seviyeye gelmemiş olanlara sadece gülüyorum”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s