FİGEN BATI RESİMLERİ

Sanatçının içindeki çığlığının yansıması…

Yücel Dönmez

Yüreğinde  esen fırtınaları tuvale taşıyan biri olarak görebiliriz Figen Batı’yı.  Resimlerinde hiç de yabancı olmadığımız doğal esintileri, hava akımlarının yarattığı kıpırdanmaları fırçası ve renkleriyle yüzeye taşıyan sanatçı, aslında yaşam içinde aradığı çıkışın yolunu bulmak için hissettiklerini, hırçın ve kararlı  çabaları ile tuvalde deniyor ve yarattığı dinamizmde bazen kırmızıya açılan bir kapı aralamayı başarıyor.  Onun, çıkışın kapısı olarak belirlemiş olduğu ve iç güdüyle yarattığı kırmızı, bizi bir kara delik gibi içine çekerek, düş dünyamızda geziye çıkarıyor. Bu yüzden Figen Batı’ya, izleyiciye düş kurduran ve izleyeni bulunduğu andan uzaklara götüren duyguların ressam da diyebiliriz.

  

Figen Batı’nın resimleri, sanatçının kendi iç dünyasında yaşadığı ve günlük hayatta dışa vuramadığı coşku dolu duygularının, tuvaldeki yansımalarıdır.  Batı’nın çalışmaları bir yerde, toplumdaki çarpıklıklara karşı da  sert ve kararlı bir duruştur. Bazıları hiddetini, nefretini  açıkça dışa vurabilir fakat, sanatçı çoğu zaman iç güdüsünün dürtüsüyle isyanını sanatına yansıtır ve Figen Batı, içindeki isyanın çığlığını, renk ve dinamik lekeler ile bize ulaştırmaktadır.

 

Sanatçının ustaca kullandığı tekniği, müziksel bir armoni ortaya koyarken, aynı zamanda bizlere sessiz bir şiiri de fısıldamaktadır…

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s