‘GÖRÜNENİN ARDINDAKİ KADIN’

Esra Meral Demircan Resim Sergisi

Esra Meral Demircan “Görünenin Ardındaki Kadın” sergisiyle F Sanat Galeri’de.

Oldukça renkli ve pozitif enerji yüklü bu sergide sanatçının kadına dair algıları ve günümüz kadınının gücünü ve güçlü modern görüntüsünü simgelerle bütünleştirerek sanatseverleri  kadını maskelerin ve kalkanların ardından gösteriyor.

Devrim Erbil onun için tutkulu yetenekli ve zekasıyla diğer öğrencilerinden ayrıldığını belirterek kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri aşka ve tutkuya dair söylediğini belirtiyor.

Kadın varoluştan bu yana hep içsel iradesinin gücüyle bilinir. Bu öyle bir iradedir ki, kimi zaman acılara, zorluklara ve zorlamalara sabrederek boyun eğmesine neden olmuştur. Kadının o ruhundaki gücü ve bunun bedenine yansıyışı yadsınamaz bir gerçektir.

 

Bir materyal gibi görülen kadın her zaman sınırlandırmalarla karşılaşmıştır. Oysa kadın rengarenktir. O dilediği renge bürünebilir. Onun renkleri yaşamını yansıtır. O istediğinde herşeyi başarabilecek güçtedir. İşte bu yüzden kadının tüm gücü, rengi ve enerjisi iç dünyasından gelir.

Çoğu zaman kalkanlar kullanır kendini çepeçevreleyen; kimseler onu incitemesin dokunamasın diye. Bazen de maskeler takar görünenin ardındakini saklamak adına. Yaşadıklarını itiraf edemeyip içinde sırlar yaratan kadın, yanağında yediği tokatın değil, aldığı busenin iziyle yaşamak ister.

Davetkarlıkla suçlansa da, tabularla zorlansada, itilip kakılsada saklanır kadın görünenin ardına ve gülümser yinede dünyaya. İçinde kopan fırtınalar kamufle edilir ve o ürkek bakan bakışların ardında gizlenir acılar en derinlerine! Ama karşı koyar meydan okur tüm dünyaya kadın bazen abartılı, bazen cüretkar görüntüsüyle.

Bir haykırışın simgesidir.

 

Eserleri aşka ve tutkuyla dolu. Aşk insanı bazen havalarda uçurur bazense dibe vurdurur. Karmaşıklığı ve uyumsuzlukları yerine tam oturamamış puzzle parçaları, aşk ve kişisel şansı ise iskambil kağıtları betimler. Oyun kartları her birey için birer simgedir aslında içinde saklayıp söyleyemediklerini, hissedip haykıramadıklarını anlatan, ben bir kadınım dedirten.

Kişi kendi şansını yaratır. Yoksa hayat bir oyun mudur!

Zıt renkler ve duyguların ifadesi olan renkler bir tuvalde imgelerle buluşarak görünenin ardındaki o gizemli kadının varlığına dikkati çeker. Her erkeğin hayatında bir kadın vardır ve bu kadının görünenin ardındaki sureti o erkeğin aynadaki yansımasıdır!

Yaşadığı aşkla varolur kadın ya da karanlığında kaybolur. Siyah beyaz karşıtlığında, renklerin devinimiyle eşleştirdiği kadın; coşkulu maskesinin ardından seslenir usul usul. Zaman ve şans aşkla bütünleşir. İmgesel bir dünyada gerçek huzuru yaşar her kadın, ta ki kapısı çalınana dek!

Sanatçı günümüz kadınının gücünü ve güçlü modern görüntüsünü simgelerle bütünleştirerek sanatseverleri kadını maskelerin ve kalkanların ardından yeniden görmeye yöneltiyor. Eserlerinde imgelem bir dünyanın yansımasını siyah-beyaz karşıtlığında renklerle ve şans kartlarıyla, aşk ve tutkuya dokunarak görünenin ardındaki asıl kadına dikkatleri çekiyor.

Sergi tarihi ve saatleri: 04.Nisan.2018 – 21.Nisan.2018

Pazar günü hariç haftanın her günü 10:00 – 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


TURKISHARTMARKET.COM    Esra Meral Demircan

Art4Critic

Esra Meral Demircan’ın resimlerine bakınca, kadın üzerinden kumar oynayan ve hep kazanan taraf olan Kapitalizm aklıma gelir… Çünkü Kapitalist düzende kadının rolü sistemin iniş çıkışlarında da aktiftir;  kadın modayı belirler ve yönlendirir… Kadın güzellik sektörünü ayakta tutarak, ülkelerin ekonomisine tüketici rolü ile büyük katkı sağlar… Kadının ayakları üzerinde durarak erkekler ile iş dünyasını paylaştığı ülkelerde,  modern demokrasi  ileri seviyededir… Kadın duruşu, şekli ve  davranışları ile, bulunduğu ülkenin rengini, kalitesini ve dış dünyaya karşı ağırlığını temsil eder. Bu yüzden Esra’nın resimlerine batığımda, Kapitalizmin kadın üzerindeki  kurguları  ile yüz yüze gelerek, bir çok soruların yanıtını aramaya başlıyorum…

Sanki Esra resimleriyle, “Ey kadınlar, kendinize gelin, güç ise önemli olan demokrasilerde,  sizler zaten güçsünüz ve isterseniz yönetimlerin adını sizler koyabilirsiniz, yeter ki, çok renkli, çok yönlü ve çok farklı bakış açıları ile durumunuza bakın ve yönlendirildiğiniz kapitalist sistemlerde, sizlerde yönetimlerin yönlendirilmesini sağlayın ve gücünüzle, yönetimleri istediğiniz yöne çevirin…

Esra Meral Demircan adını gelecekte çokça duyacağız. Çünkü o bugünden yarına ümit veren genç sanatçılar arasında, üretici ve yaratıcı gücünü kabul ettirmiştir…


SANATÇI ÖZGEÇMİŞİ

Esra Meral DEMİRCAN;

1999 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nü kazandı ve 2003 yılında mezun oldu. Uygulamalı Atölye olarak Gravür’ü seçen sanatçı burada Özgün Baskı Resim çalışmalarına da ağırlık verdi. 2003-2004 yılları arasında İstanbul’da G-Art Galerisinde Sanat Danışmanlığı yaptı. 2007 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Bölümü’nden ‘Barok Dönem Ölüdoğa Resminde Kullanılan Nesneler ve Kendi Çalışmalarıma Yansımaları’ başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamlayarak mezun oldu. 2005-2007 yılları arasında Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Resim Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Yine bu yıllarda Uluslar arası bir konferansa katıldı. ‘ACS Crossroads in Culturel Studies Conference, University of the West Indies, Mona, 03.07.08-07.07.08, Kingston, Jamaica

Oturum: ‘Storytelling in Postmodern Condition’ (Postmodern Durumda Hikaye Anlatımı)
Konu: İngiliz Postmodern Yönetmen Peter Greenaway’in “The Story in the kCook, The Thief, His Wife& Her Lover’s Story” (Aşçı,Hırsız,Karısı ve Sevgilisi) adli filminin Resim Sanatıyla Bağlantılı Analizi

Bazı eserleri özel koleksiyonlarda yer alan sanatçı Yurt içi ve Yurt dışı olmak üzere çok sayıda karma sergi ve sanat fuarına katıldı. 4 kişisel sergi açmış olan sanatçı halen çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Sergilerinden örnekler;
Kişisel Sergiler

F Sanat Galeri “Görünenin Ardındaki Kadın” Kişisel Resim Sergisi, 04.2018, İstanbul
Galeri Bohem, “Ağlar: Şehir ve Nesne” Kişisel Resim Sergisi, 07-21.01.2017, İstanbul
G Art Galeri, G Mall, Kişisel Resim Sergisi, 01-15.09.2004, İstanbul
İTÜ Mühendislik Fakültesi Gümüşsuyu Tesisleri, 07.04.2004, İstanbul
Kocaeli Üniversitesi, Atıf Ural Sanat Galerisi,  03.03.2003, Kocaeli
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s