Hakkında

 

 Bizler, Türkiye’de görsel sanatlarımız konusunda sivil toplum hareketi oluşturmanın gerekliliğine inana bir grubuz. Grubumuzun üyeleri siz duyarlı, gerçek sanat dünyasının isimleriyle daha da güçlenecektir. Yeterki burada gerçekleri, gerçek yönleriyle gündeme getirerek, sanat dünyamıza sunalım.

1-Sanat tarihimizin yeniden yazılması gerektiğine inanıyoruz.

2-Görsel sanatlarımızın BATI’nın egemenliğinden kurtarılması ve bize özgün sanatın ortaya konulmasından yanayız.

3-Ülkemizde bir yığın sanat fakülteleri vardır ve yenileri de sürekli olarak açılmaktadır. Buradan mezun olanların galeriler ve sanat çevresi tarafından pek dikkate alınmadığını görüyoruz. Ancak çevresi, arkası olanlar bir şekilde fırsat bulabiliyor diğer yanan parası, titri olanlar ite kaka sanat dünyamızın ortasına oturtulmaya çalışılmaktadır.

4-Ülkemizde sanat adına yayınlanan dergiler, gazetelerin, TV’lerin sanat sayfaları, proğramları sanatı eğitimi almamış gazetecilerimiz tarafında yürütülmektedir. Fakültelerimizden mezun olan genç insanlarımızın bu görevlere aday olabilmeleri açısından bir politika yürütülmesinden yanayız.

5-Kültür bakanlığımızın görsel sanatlarımız açısından kısır bir döngü içinde kaldığını görüyoruz. Yurt dışındaki sanat etkinliklerine yıllardır, geleneksel el sanatlarımızı temsil eden isimler götürülmekte ve dış dünyaya sanki ülkemizde modern sanat adına bir şeyler yapılmadığı imajı verilmektedir. yani ebru, kaligrafi, oya işlemelerimiz ile mi hala sanatımızı tanıtmaya devam edeceğiz. Yurt dışındaki fuarlara ve etkinliklere mutlaka ülkemizde çağdaş sanat adına çaba veren ve güçlü örnekler koyan isimler götürülmelidir ki bugünlerde neler yaptığımızı gösterebilelim.

6-Bir bakıyoruz sanat dergileri, gazeteler ve TV’lerdeki haberler ve proğramlarda zaman zaman amatör bile sayılmayacak sergiler gündeme getirilerek kafalar karıştırılıyor. Ülkenin ulusal medyasına taşacak olan sanat bellidir. Önemli sergiler ve etkinlikler medyada yer alamazken, amatörlerin gündeme getirilmesi, o pohpohlanan isimler için fayda değil zarar vermektedir. Bu yüzdendir ki, bakıyorsunuz bazıları kendilerini henüz sanata adım atmışken Picasso gibi görüyorlar.

Yurt dışından ülkemize dönen sanatçılarımızın dışlandığını sanki onlardan rahatsız olunduğunu görüyoruz. O isimler ki bulundukları ülkelerde dışlanmamışlar ve sanat imajımızı bir yerlere oturtmuşlar ise, gereken saygı ve sevgiyi göstermemiz gerekiyor. Yoksa beyin göçünü önleyemeyiz.

7-Ülkemizde modern sanat adına müzeler kuruluyor ve bu müzelerin belli kriterleri yok… Kriteri olmayan yeryüzünde bir çağdaş müze gösteremeyiz. Bu anlamdaki müzelerimiz şimdiye kadar birilerinin sözde yardımları, çalışmalarıyla müzeciliğin dışına çıkmış ve müzede yer almaması gereken bir çok eser de sanatımız adına müzelere girmiştir. Eş dost anlayışı, kayırma ile sanatçı olunmaz ve bu anlamda yapılan yanlışların düzeltilmesi, müzelerdeki uygulamaın yerine oturtulması gerekmektedir.

8-Ülkemizde sanat ansiklopedisi adıyla yayınlalan kitaplarda yine amatörlere de rastlanmaktadır. Sanat adına yayınlanan bazı kitapların iyi bir araştırma ürünü olmadığını görüyoruz. Bu konuda da gerçek sanatçılar olarak ağırlıklarımızı ortaya koymalıyız.

9-Nedense ülkemde henüz insanlarımız resim sanatını bile iyice anlamamışken, BATI’dan özenti bir güncel sanat örneği ortaya konulmaktadır. Kimler seçiyor bu sanatı uygulayanları, ortada… Bugüne kadar yapılan Bienallerden, dünya çapında bir eser çıkarabildik mi. Hayır… O zaman güncel sanata meyilli arkadaşlarımızı, ülkemizi temsil edebilecek güncel sanat adına yönlendirmeliyiz. Batı bizim geçmişimizi irdeleyip örneklerimizden faydalanıyorsa, biz neden gözardı ediyoruz hazinelerimizi…

10-Başta müzeler olmak üzere, saygın geçinen galerilerimiz, adlarını küratör olarak yazdırmış olanlar, sözde sanat yazarlarımız ve diğerleri, kapsamlı araştırmalar yaparak ülkemizde geçmişten bugüne neler yapıldığını, kimin ne yaptığını iyice araştırmalı ve taşların yerine oturtulmasını sağlamalıdırlar…

11-Koleksiyonerler ve koleksiyon yapan vede yapacak olan firmalar, ellerindeki koleksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiklerini ve nerelerde ne yanlış yaptıklarını gözden geçirmeli ve adlarına danışman denilmesini sağlayan sanat danışmanlarını da sorgulamalıdırlar…

12-Müzayedelerde bir çok sanat eserleri piyasaya sürülüyor. Müzayedelerin de araştırmadan uzak olarak, sadece adları duyulan ve duyulmaya baişlayan sanatçıların üzerine gitmeleri, sadece para kazanma kaygılarının bulunduğunu, ülkemiz sanatına bir katkılarının olmadığını ortaya koyuyor. Müzayede şirketleri bir Christie ve diğer dünya çapındaki müzayede firmalarının politikalarını ve kriterlerini iyice gözden geçirmelidirler. Yoksa Türk çağdaş sanatına sürekli zararlar vermeye devam edeceklerdir.

13-Milli Eğitim bakanlığı, ilköğretim okullarında çağdaş sanatımızı çocuklarımıza öğretecek dersleri gündeme getirmelidir. Çocuklarımız ilköğretime sanat ile başlar ise, gelecekteki başarıları da çoğalacaktır. Bu yüzdendir ki,

 Amerika ve Avrupa’da sanat ilköğretim hatta ana okulu düzeyinde çocuklara aşılanmaktadır. Çocuklarımız ülkemizde sanat adına neler yapılmış, kimler ne başarılar elde etmiş hepsini öğrenmelidir.

Sanat fakültelerine öğretim görevlisi olarak çalışan hocalarımızın eserler ortaya koymaları gerekmektedir. Hala not yazdırılarak bir ders veriliyor ise o öğretim üyeleri kendilerini sorgulamak durumundadır. Hocalarımız sadece eserler üreteceklerine eğitime de katkı sağlamalıdırlar. Hocalarımız kendilerini müzelere sokabilmek adına kavgalara gireceklerine, gerçekten hak edenlerin girmesi açısından çaba harcamalıdırlar. 

14- Bir çok sanatçımızın atölyelerinin kirasını bile ödeyemedikleri haberlerini alıyoruz. Kentlerin belediye hizmetini veren yönetimleri, belediyeye ait kullanılmayan binaları sanatçı atölyelerine ayırabilirler. Bu konuda Kartal Belediyesinin bir uygulaması olduğu duyumunu almıştık. neden İstanbul belediyesi de aynı uygulamaya girmiyor. Veya Ankara, İzmir…

Amerika’da, Avrupa, Avustralya, Kanada ve bir çok ülkede bu yapılıyor da bizde neden yapılmıyor.

Bu manifesto burada bitmiyor. Zamanı geldikçe her şeyi açığa çıkaracak konulara gireceğiz. Belki skandal durumları da gündeme getireceğiz bu yüzden bu manifesto ilgili olanlarca iyi okunmalı ve ve sanat dünyamızın çarkına oturabilmesi için çaba harcanmalıdır. Ayrıca olumlu çalışmaları da haber aldıkça veya bize haber verildikçe buradan gündeme getireceğiz.

Saygılar, sevgilerimizle

Art4Critic

 

Hakkında” üzerine bir yorum

  1. Ben Almanya’nın Köln kentinde 1980 yılından beri sanat çalışmalarımı çağdaş sanat adına kabul ettirmiş bir sanat çalışanı olarak sürdürenlerdenim. Müzelerde çalşmalarım yer alırken müzelerde de sergilerim oldu. Türkiye’nin bunları görüp görmemesi benim sorunum değil; Türkiye’nin sorunu. Bunları çözmek de bana düşmüyor. Çünkü benin sorunum sanata ilişkin sorunları çözmek ve bu sonsuzlukta gidilebileceği yere dek gitmektir. Eğer Türkiye sanat sorunlarını çözemek isterse ben ve benim gibilerin yaptığı ortada ve bir yere de kaçmıyor. İstanbul Bienali için bir yığın ntelikli sanatçı katılıyor. Bienalden sonra o sanatçıların hiç biriyle bir sergi düzenlenmiyor. Galeri ve sanat kuruluşlarımız bu denli niteliksiz. Yukarıdaki sıralanmış sorunlardan biri de bu kapalılıktan kurtularak evrenselliğe açılmanın sorunlarından söz etmişsiniz. Buna diyecek yok. İkinci maddeyi okuyunca büyük bir çelişki içinde olduğunuz anlaşılıyor. Bugün sanat öylesine evrenselleşti ki batı sanatının eğemenliğinden kurtulmak ve kendi özgün sanatımızı yaratmak denilen yoz bir anlayıştan söz etmenin ne derece yanlış olduğunu ortaya koyuyor. Bu tür sözleri edenler yakındığınız galeriler, müzeler ve sanat kurumları savunarak bu güne geldiler. Her sanatçı kendi özgünlüğünü yaratır. Artık dünyada ne bir Alman, İngiliz, ABD, Fransa ve diğer ülkelerle anılan bir sanat yok. 32 yıldır Alman Sanatı diye bir söz işitmedim. Evrenselliğe aykırı olduğu çok açık. Bu maddeyi gözden geçirseniz çok iyi olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s