Tomur Atagök Retrospektif Sergisi

Mine Sanat Galerisi Nişantaşı 6 Mart-6 Nisan 2009
Kare Sanat Galerisi 10 Mart – 10 Nisan 2009
Mine Sanat Galerisi Caddebostan 12 Mart – 12 Nisan 2009
KARE Sanat Galerisi, Nişantaşı,  10 Mart 2009
MiNE Sanat Galerisi, Caddebostan, 12 Mart 2009
       
           Türkiye’nin önemli sanatçılarından Tomur Atagök, 3 önemli Sanat Galerisinde Mart ayında açtığı sergiler ile kadınlar gününü kutluyor. 1990’dan bu yana  yapmayı sürdürdüğüimagehandlerbeta
          
           ‘Tanrıçalar ve Sıradan Kadınlar’ Mine Sanat Galerisi Nişantaşı’nda, ‘Oyunlar, Oyuncaklar, Çocuklar, Savaş, Sevgi’ Kare Sanat Galerisi’nde ve ‘Günceler’ Mine Sanat Galerisi Caddebostan’da olmak üzere 3 ayrı mekânda sergiliyor.

                            TOMUR ATAGÖK ve 3 ayrı sergi
                 
MiNE Sanat Galerisi, Nişantaşı,  6  Mart 2009,

            Tomur Atagök Robert Koleji bitirdikten sonra Amerika’ya gitti.  1965, Yüksek Lisans Derecesini alarak 1973’de Türkiye’ye dondu. Sanatta Yeterlik Çalışmalarını tamamlayarak 1979–1984 tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesinde Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. .Müzecilik alanında yaptığı çalışmalar sonucu 1989’da Türkiye’de ilk Müzecilik YL Programını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde açtı, 1993’de Profesör olduğu Üniversite’de Sanat ve Tasarım fakültesini kurulusunu gerçekleştirdi.  Sanat alanında 10 ödülü bulunan Atagök, kadın sanatçıları tanıtmak amacıyla birçok sergiler düzenlemiş, kadın sanatçılar, müzecilik üzerine çok sayıda araştırmalar yapmış, makaleler yazmış, bildiriler vermiştir.

Sanatın, sanatçı yaratıcılığının disinda, izleyicicinin yapıt aracılığıyla iştirak ettiği ve her izleyiciyle değişen, yasayan ikili bir eylem olarak gören Atagök, izleyicinin yapıtın içinde, kendisinin ve çevrenin yansımalarını da izleyebileceği metal gibi yansıtıcı yüzeyler üzerine çalışmalarını yıllardır sürdürdü.

Sanat aracılığıyla toplumsal mesajlar vermeyi yeğleyen Tomur Atagök 1970’lerin ortasından bu yana kadın hakları ve çevre korumacılığı konularında metal üzerine yaptığı işleriyle dikkati çekti. 1996’dan sonra Anadolu Tanrıçaları’na, 1999’larda küreselleşme adına ortaya çıkan kimlik ve din sorunları, barış adına savaş ve terörizm konularında odaklandı. Eşitlik adına tüketiciliğin arka planda izlendiği özel anıların kanıtları Günceler ise, 1990 basından günümüze süren tükettiği yiyecek ve içeceklerin kağıt atıkları, davetiyeleri ve fotoğrafları içeren kart boyutunda kolaj boyalardan oluşan bir dizi. Bu dizide de, özel olanın toplumsal olduğunun bir örneğini oluşturuyor.

Uluslararası yazar ve küratör Necmi Sönmez ZAMANA DIŞARIDAN VE İÇERDEN BAKMAK yazısında Tomur Atagök için, “Dizilerinde birbirine karşıt olan temalara (tanrıcalar-sıradan kadınlar, savaş-sevgi, vb) motiflere (kalpler-silahlar, çocuklar-bombalar gibi) yönelmesi, Atagök’un bir tanık olarak yaşadığı zamana dışarıdan ve içerden bakmaya çalışırken sadece olumsuz, siyah-beyaz bir perspektif getirmekten kaçındığının göstergesidir.  Kendi tecrübelerinin ve dünyanın gelişmelerinin sonucu ne olursa olsun, resim tapma, sanatçı için bir tür herşeye rağmen varolma, yaşadığının yanıtını alma alanı olduğu için, aydınlık bir gelecek beklentisi 2000’li yıllardaki resimlerin ana temalarından biri olarak karşımıza çıkar.” demektedir.

Tomur Atagök’ün yapıtlarının bulunduğu kamu koleksiyonları; Akbank, Garanti Bankası, Giz Müzesi, Hollanda Bankası, İstanbul Modern, Merkez Bankası, TBMM, Ürdün Ulusal Müzesi, Üsküp, Kriva Palanka, Prilep, Galicnik Kentleri, Makedonya.

MİNE SANAT GALERİSİ – ASYA ŞUBESİ
MINE ART GALLERY – ASIA BRANCH
Bağdat Cad. Ogün Sok. 3/B
Caddebostan İstanbul
0216 385 12 03

MİNE SANAT GALERİSİ – AVRUPA ŞUBESİ
MINE ART GALLERY – EUROPE BRANCH
Teşvikiye Poyracık Sok.
Yasemin Apt. No:1 Dai:5
Nişantaşı İstanbul – Turkey
0212 232 38 13

http://www.minesanat.com   minegulener@gmail.com

KARE SANAT GALERİSİ / ART GALLERY
Abdi İpekçi Cad. 22/9
Nişantaşı/İstanbul
0212 240 44 48
www.karesanat.com  kare@karesanat.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s